Management Team
Mr. Lam Wo Ping
Chairman and Executive Director

Mr. Lam Wo Ping (林和平), is one of the Founders of our Group, and an executive Director and the chairman of the Board of our Company. He also concurrently serves as director of our subsidiaries, namely Hong Kong Fuguiniao and Hong Kong Anywalk, as well as the chairman of board of directors of our subsidiary Fujian Fuguiniao. Mr. Lam is primarily responsible for the overall strategies, planning and business development of our Group. Mr. Lam has over 30 years of experience in the footwear and apparel industry. He once held positions of chairman of board of directors of Fulin Footwear from August 1991 to October 2010, the chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao Shoes Development Co., Ltd. Shishi (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司) from November 1995 to July 2011, and the chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao (China) Co., Ltd. (富貴鳥(中國)有限公司) from July 2011 to June 2012.

Mr. Lam has received numerous recognitions and awards during the past years, including the recognition as a senior economist (高級經濟師) by Fujian Title Reform Leading Group (福建省職稱改革領導小組) and Fujian Human Resources Department (福建省人事廳) in December 1997, and the title of National Model Worker in Light Industry (全國輕工業勞動模範) by the Ministry of Personnel of the PRC (中華人民共和國人事部), China National Light Industry Council (中國輕工業聯合會) and All China Federation of Handicraft Industrial Cooperatives (中華全國手工業合作總社) in December 2007. He has also been the vice president of the Fujian Industry and Commerce League (General Chamber of Commerce) (福建省工商業聯合會) since September 2012. Mr. Lam Wo Ping graduated from the course in relation to capital operation for chief executives organised by Executive Development Program Center of the Management School of Xiamen University (廈門大學) in August 2014.

Mr. Lam Wo Ping is the brother of Mr. Lam Wo Sze, an executive Director of our Company, as well as a cousin of both Mr. Lam Kwok Keung and Mr. Lam Wing Ho, executive Directors of our Company.
Mr. Lam Wing Ho
Executive Director

Mr. Lam Wing Ho (林榮河), is one of the Founders of our Group, and is an executive Director of our Company. He also concurrently serves as director of our subsidiaries, namely Hong Kong Fuguiniao, Hong Kong Anywalk and Fujian Fuguiniao. Mr. Lam has over 30 years of experience in the footwear and apparel industry. He once held positions of vice chairman and general manager of Fulin Footwear from August 1991 to October 2010, a director of our predecessor Fuguiniao Shoes Development Co., Ltd. Shishi (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司) from November 1995 to July 2011, and a director of our predecessor Fuguiniao (China) Co., Ltd. (富貴鳥(中國)有限公司) from July 2011 to June 2012. Mr. Lam Wing Ho was appointed as a non-executive Director of our Company on 29 June 2012 and was re-designated from a non-executive Director to an executive Director of our Company on 2 April 2014. He was recognised as a senior economist (高級經濟師) by Fujian Human Resources Department (福建省人事廳) in September 2001. He also concurrently holds positions including deputy chairman of China National Garment Association (中國服裝協會) and honorary chairman of Quanzhou Textile and Garments Commerce Chamber (泉州市紡織服裝商會).

Mr. Lam Wing Ho is a cousin of Mr. Lam Wo Ping, an executive Director of our Company, as well as a cousin of both Mr. Lam Wo Sze and Mr. Lam Kwok Keung, executive Directors of our Company.
Mr. Lam Wo Sze
Executive Director

Mr. Lam Wo Sze (林和獅), is one of the Founders of our Group, and is an executive Director of our Company. He also concurrently serves as director of our subsidiaries, namely Hong Kong Fuguiniao, Hong Kong Anywalk and Fujian Fuguiniao. Mr. Lam has over 30 years of experience in the footwear and apparel industry. He once held positions of vice chairman of board of directors of Fulin Footwear from August 1991 to October 2010, vice chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao Shoes Development Co., Ltd. Shishi (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司) from November 1995 to July 2011, and the vice chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao (China) Co., Ltd. (富貴鳥(中國)有限公司) from July 2011 to June 2012. Mr. Lam Wo Sze was appointed as a non-executive Director of our Company on 29 June 2012 and was re-designated from a non-executive Director to an executive Director of our Company on 26 August 2014. He was recognised as a senior economist (高級經濟師) by Fujian Human Resources Department (福建省人事廳) in September 2001.

Mr. Lam Wo Sze is the brother of Mr. Lam Wo Ping, an executive Director of our Company, as well as a cousin of both Mr. Lam Kwok Keung and Mr. Lam Wing Ho, executive Directors of our Company.
Mr. Lam Kwok Keung
Executive Director

Mr. Lam Kwok Keung (林國強), is one of the Founders of our Group, and is an executive Director of our Company. He also concurrently serves as director of our subsidiaries, namely Hong Kong Fuguiniao, Hong Kong Anywalk and Fujian Fuguiniao. Mr. Lam has over 30 years of experience in the footwear and apparel industry. He once held positions of vice chairman of board of directors of Fulin Footwear from August 1991 to October 2010, vice chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao Shoes Development Co., Ltd. Shishi (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司) from November 1995 to July 2011, and vice chairman of board of directors of our predecessor Fuguiniao (China) Co., Ltd. (富貴鳥(中國)有限公司) from July 2011 to June 2012. Mr. Lam Kwok Keung was appointed as a non-executive Director of our Company on 29 June 2012 and was re-designated from a non-executive Director to an executive Director of our Company on 26 August 2014. He was recognised as a senior economist (高級經濟師) by Fujian Human Resources Department (福建省人事廳) in September 2001.

Mr. Lam Kwok Keung is a cousin of Mr. Lam Wo Ping, an executive Director of our Company, as well as a cousin of both Mr. Lam Wo Sze and Mr. Lam Wing Ho, executive Directors of our Company.
Mr. Hong Huihuang
Executive Director and Vice General Manager

Mr. Hong Huihuang (洪輝煌), is an executive Director and a vice general manager of our Company, and is primarily responsible for the overall management and development of our casual menswear business. Mr. Hong has over 27 years of experience in the footwear and apparel industry. He was mainly engaged in administration and management of his own apparel business from the beginning of 1987 to December 2003. Mr. Hong obtained license from our Group in May 2004 for the sale of business casual menswear products under Fuguiniao brand and held the position of general manager of Shishi Fuguiniao Apparel Development Co., Ltd. (石獅市富貴鳥服飾發展有限公司). Mr. Hong has been the chief executive of the apparel business unit of our Group since April 2011.

(Independent)Non-Executive Directors
SUPERVISORS
Senior Management
Mr. Wang Zhiqiang
Independent Non-Executive Director

Mr. Wang Zhiqiang (王志強), is an independent non-executive Director of our Company. He is also a professor in accounting and doctoral supervisor in accounting of Xiamen University (廈門大學). From July 1991 to September 1998, he held positions of lecturer and associate professor of the School of Economics, Xiamen University. Since September 1998, he has held positions including associate professor, professor and assistant to dean of the School of Management, Xiamen University. For the period from September 2006 to September 2008, he also held concurrent positions as assistant to the dean of the Institute for Financial Management & Accounting Studies of Xiamen University. In addition to his academic participation, Mr. Wang has also been an independent director of Fujian Minfa Aluminum Inc (福建省閩發鋁業股份有限公司, stock code: 002578) since December 2010, and an independent director of Fujian Septwolves Industry Co., Ltd. (福建七匹狼實業股份有限公司, stock code: 002029) since July 2010, both of which are listed on the Small and Medium Enterprise Board of Shenzhen Stock Exchange (深圳證券交易所中小板). He has also been an independent director of Shenyang Sinqi Pharmaceutical Co., Ltd. (瀋陽興齊眼藥股份有限公司) since December 2011 and an independent director of Deerway Co., Ltd. (德爾惠股份有限公司) since September 2012. He received a doctorate in economics from Xiamen University in July 2002. Mr. Wang also attended and completed the training provided by Shenzhen Stock Exchange for senior management of listed companies in March 2010.

Ms. Long Xiaoning
Independent Non-Executive Director

Ms. Long Xiaoning (龍小寧), is an independent non-executive Director of our Company. She is a specially appointed professor under the “Cheung Kong Achievement Awards” of the Ministry of Education and a member of the Disciplinary Appraisal Panels under the Academic Degrees Committee of the State Council. She has been a professor and a doctoral supervisor of Wang Yanan Institute for Studies in Economics (王亞南經濟研究院) and School of Economics, Xiamen University (廈門大學) since September 2011 and has been appointed as the head of the Department of Economics of Xiamen University since February 2013. She once held the positions of assistant professor and associate professor of Colgate University in the United States from July 2001 to June 2007 and from July 2007 to July 2011, respectively. She received a doctorate in economics from Washington University in St. Louis, the United States of America in May 2011. Ms. Long also attended and completed the qualification training of independent directors of listed companies provided by Shanghai Stock Exchange in June 2012.

Mr. Cheung Ming Hung
Independent Non-Executive Director

Mr. Cheung Ming Hung (張銘洪), is an independent non-executive Director of our Company. He is a professor and doctorial supervisor majoring in finance and internet economics of the School of Economics of Xiamen University (廈門大學經濟學院). He has been working and teaching in Xiamen University since 2002, where he was the director of the Laboratory Center of Economics and Management Center of Xiamen University (廈門大學經濟與管理教學實驗中心) (rated as the National Teaching Demonstration Center (國家級教學示範單位) in 2007) from 2002 to 2007 and the deputy director of the department of finance of Xiamen University from 2008 to 2013. He has also been the vice chairman of the labor union of Xiamen University since 2012. Mr. Cheung Ming Hung received a doctor’s degree in economics from Xiamen University in July 2001. His teaching and research fields cover the internet economics and government regulation and finance and taxation theories and policies. His academic thesis and research projects were frequently published in various works and journals. He has also been granted many awards, including the second prize of the National Excellence Teaching Award (國家優秀教學成果獎二等獎), the first prize of Nanqiang Award of Xiamen University (廈門大學南強一等獎) and the third price of the 8th Social Science Excellent Achievement Award of Fujian Province (福建省第八屆社會科學優秀成果三等獎).

Ms. Chan Wah Man
Independent Non-Executive Director

Ms. Chan Wah Man, Carman (陳華敏), is an independent non-executive Director of our Company. She possesses 21 years of solid experience in private equity, corporate finance and financial advisory. She currently works as Head of Private Equity Department in Wallbanck Brothers Securities (Hong Kong) Limited. She worked as Associate Director at Rabobank International Hong Kong Branch, handling mergers and acquisitions and corporate advisory deals from February 2008 to April 2009. Prior to joining Rabobank, Ms. Chan worked in various companies in fund raising activities and assisted companies in the preparation of initial public offerings from January 2004 to January 2008. Ms. Chan worked as Associate Director in Baring Capital Partners, ING Group from March 1998 to August 2001 and Suez Asia (Hong Kong) Limited from January 2002 to December 2003, in private equity investments, corporate advisory and fund monitoring. Ms. Chan also worked for the corporate finance team at Seapower Financial Services Group from March 1996 to February 1998. Ms. Chan was previously appointed as an independent non-executive director of Man Wah Holdings Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1999) from March 2010 to July 2012, and Daqing Dairy Holdings Limited (formerly known as Global Dairy Holdings Limited), a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1007) from October 2010 to June 2012. Ms. Chan is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a Certified Practising Accountant (Australia), and has a licence to conduct Type 6 regulated activity (advising on corporate finance) and Type 9 regulated activity (asset management) under the Securities and Futures Ordinance (Chapter 571 of the Laws of Hong Kong) (the “SFO”). Ms. Chan obtained a bachelor’s Degree in Science from Bemidji State University, Minnesota State, the United States of America in July 1993, and a distance learning degree in Masters of Accounting from Curtin University of Technology, Australia in November 1999.

Mr. Zhang Haimu
SUPERVISORS

Mr. Zhang Haimu (章海木), is the chairman of the board of Supervisors and the chairman of the labor union of our Company. Mr. Zhang has over 19 years of experience in financial management. Mr. Zhang once held positions of financial staff of Hainan Industrial Equipment Installation Supplies Co., Ltd. (海南省工業設備安裝物質公司) from July 1995 to January 2001. He has been financial staff of our Company since April 2001, and was elected as the chairman of the labor union of our Company since August 2010 for a term of three years. He was elected as a standing committee member of the sixth committee of Shishi General Union (石獅市總工會) in August 2014 for a term of five years. He was also elected as the supervising chairman of the council of the Chamber of Commerce of Anxi, Shishi (石獅市安溪商會) in April 2013 for a term of three years. Mr. Zhang passed the self-study examinations in computer accounting and received a graduation certificate from Hainan University (海南大學) in December 1998.

Mr. Li Yuzhong
SUPERVISORS

Mr. Li Yuzhong (李玉中), is the Supervisor of our Company. He worked for China Leather and Footwear Industry Research Institute (中國皮革和製鞋工業研究院) from July 1989 to April 1990, and then has been working for China Leather Association (中國皮革協會) since April 1990, where he held the position of vice secretary general from September 1999 to September 2007, vice president from September 2007 to September 2011, and has been vice managing president and secretary general since September 2011. He has also been an independent director of Guirenniao Co., Ltd. (貴人鳥股份有限公司) since March 2011 and an independent director of Qingdao Hengda Co., Ltd. (青島亨達股份有限公司) since June 2011. He had been an independent director of our Company since June 2012 to October 2015. He received a bachelor’s degree in leather engineering from Northwest Institute of Light Industry (西北輕工業學院) (now Shaanxi University of Science and Technology (陝西科技大學)) in July 1989, and graduated as a postgraduate student in economic management from Party School of the Central Committee of C.P.C. (中共中央黨校) after completing a long distance learning program in May 2001.

Ms. Lian Liqing
SUPERVISORS

Ms. Lian Liqing (連麗清), is the Supervisor of our Company. She has been the supervisor of the logistics center of our Company since January 2014. She joined our Group in December 1998 and worked as a sales executive for Shishi Fuguiniao Footwear Development Co., Ltd. (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司, the predecessor of our Company) from December 1998, where she subsequently held the position of the manager of the logistics department from January 2003 to June 2011. She then worked for Fuguiniao (China) Co., Ltd. (富貴鳥(中國)有限公司), the predecessor of our Company) as the manager of the logistics department from July 2011 to July 2012. She was the vice supervisor of the logistics center of our Company from July 2012 to December 2013. Ms. Lian Yuqing received a bachelor’s degree in law from the Open University of China (中央廣播電視大學) in July 2010. She was granted the advanced certificate of logistics management by Human Resource and Social Security Bureau of Fujian Province (福建省人力資源和社會保障廳).

Mr. Lu Wenli
Chief Executive Officer

Mr. Lu Wenli (路文歷), is the chief executive officer of our Company and is primarily responsible for the operation of our Group. Mr. Lu has over 15 years of experience in the footwear and apparel industry. Mr. Lu once served as marketing director of our predecessor Fuguiniao Shoes Development Co., Ltd. Shishi (石獅市富貴鳥鞋業發展有限公司) from January 2003 to December 2007. From January 1999 to May 2000, Mr. Lu served as sales and marketing director of Quanzhou Yiyuan Shoe Industry Co., Ltd. (泉州益源鞋業有限公司). From March 2001 to December 2002, he worked as the sales and marketing director of Xtep (China) Co., Ltd. (特步中國有限公司). Mr. Lu rejoined our Group in January 2013 and has held the position of general manager of our Company since April 2013. Mr. Lu is currently taking the EMBA program at Xiamen University (廈門大學).

Ms. Wu Haimin
Vice General Manager

Ms. Wu Haimin (吳海民), is a vice general manager of our Company and is primarily responsible for the management of production of our Group. Ms. Wu has over 25 years of experience in management of footwear production. Prior to joining our Group, she held the position of workshop manager in Teliya Leather Shoe Co., Ltd. (特麗雅皮鞋有限公司) from September 1989 to July 1997. She joined our Group in July 1997 and held positions of workshop manager, production manager and manager of production department of our Company till December 2007. She has served as a vice general manager of our Group since January 2008. Ms. Wu received a junior college degree of English language from Zhejiang Province Department Employee Colleges (浙江省級機關職工業餘大學) in July 1994.

Mr. Chan Wai Shing
Chief Financial Officer

Mr. Chan Wai Shing (陳偉盛), is the chief financial officer of our Company and is primarily responsible for corporate finance, auditing, accounting, investment, investor and public relationships, and administration of our Group. Mr. Chan has over 13 years of experience in auditing, advisory accounting and financial management. Prior to joining the Group, he worked

as the chief financial officer, company secretary and authorised representative of a company listed on the Stock Exchange from September 2009 to June 2014. He also worked as a finance manager of a company listed on the Stock Exchange from October 2008 to August 2009. Before that, Mr. Chan worked for Ernst & Young for over 7 years. Mr. Chan was qualified as a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in September 2005 and was admitted as a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in November 2009. He graduated from City University of Hong Kong with a bachelor’s degree in accountancy in 2001 and a master’s degree in financial analysis at the Hong Kong University of Science and Technology in 2012.

Mr. Huang Shunyu
Secretary to the Board

Mr. Huang Shunyu (黃順宇), is the secretary to the Board of our Company. He holds a bachelor’s degree in Management Science from the University of Electronic Science and Technology of China (電子科技大學). He is qualified by the Shanghai Stock Exchange and Shenzhen Stock Exchange as a secretary to the board of listed companies and is eligible for conducting securities investment analysis and securities transactions. He acted as the industry research officer of the investment management department of Sichuan Qifeng Group (四川奇峰集團) from July 2005 to July 2008, securities officer and assistant to secretary to the board of Chongqing Dong Yuan Industry Development Co., Ltd. (重慶東源產業發展股份有限公司, currently known as Jinke Property Group Co., Ltd., (金科地產集團股份有限公司), a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock code: 000656)) from August 2008 to August 2009, trading officer of the investment management department of Sichuan Qifeng Group from August 2009 to July 2011, and securities representative and person-in-charge of the securities department of Chengshang Group Co., Ltd. (成商集團股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600828) from July 2011 to July 2012. He was the assistant to the secretary to the Board of the Company from July 2012 to August 2014. Mr. Huang Shunyu is also an affiliate member of Hong Kong Institute of Chartered Secretaries.